Wzmocnienia i stabilizacja betonu

Decyzja o wzmocnieniu konstrukcji budowli jest zazwyczaj związana ze zmianą jej funkcji użytkowej. Taka konieczność może też się pojawić w trakcie naprawy budynku. Najczęstszą przyczyną prac remontowych z dodatkowym wzmocnieniem struktury obiektu są np. mechaniczne uszkodzenia, tąpnięcia czy wypadki komunikacyjne. Nierzadko naprawa staje się też niezbędna, ponieważ doszło do błędów na etapie projektu. Do remontów budynków i wzmocnień konstrukcji stosuje się różne technologie, a materiały, z których pierwotnie wykonany został obiekt, z reguły wzmacnia się takimi surowcami, jak:

  • stal,
  • żelbet,
  • włókno węglowe,
  • żywice polimerowe.

Różne rodzaje materiału pierwotnego wymagają zastosowania różnych technik remontowych i wzmocnień budynków i konstrukcji. Pośród wielu technik podnoszenia nośności budowli, można wymienić następujące rodzaje wzmocnień konstrukcji budowlanych;

  • ścianki żelbetowe,
  • pale i mikropale,
  • kotwy,
  • szpilki,
  • pręty stalowe,
  • maty i profile węglowe itp.

Dobór techniki wykorzystanej do wzmocnienia zależy w dużej mierze od materiału budulcowego i oczekiwanych rezultatów. Rozwój branży budowlanej doprowadził do powstania nowych metod wzmacniania, wynalezione zostały też nowe materiały, które do tego służą. Popularne stały się kompozyty, które nie wymagają tak czasochłonnych robót, jak tradycyjne techniki. Wykorzystanie kompozytów dodatkowo zmniejsza czas i koszty takich operacji. Wśród najbardziej popularnych materiałów używanych do tego rodzaju wzmocnień wymienić można:

  • kompozyty na bazie włókien węglowych, które spotyka się w konstrukcjach z każdego rodzaju materiału. Dzięki wysokiej sprężystości sprawdzają się nawet przy niewielkich odkształceniach,
  • kompozyty na bazie włókien szklanych, wykorzystywane najczęściej przy wzmacnianiu budynków betonowych i żelbetowych,
  • kompozyty z włóknami aramidowymi, które sprawdzają się najlepiej we wzmocnieniach konstrukcji narażonych na drgania, czynniki sejsmiczne, czy wybuchy.

Dzięki wysiłkom naszej firmy możliwa jest naprawa, odbudowa, przebudowa, renowacja, remont, odnowienie lub konserwacja budowli. Zanim przystąpimy do procesu stabilizacji i wzmacniania konstrukcji przeprowadzamy dokładną analizę, która służy wyliczeniu parametrów nośnych budynku, uwzględniamy też współdziałanie różnych czynników, takich jak np. woda, zmienne obciążenia, zmiany warunków atmosferycznych.

Co pozwalają uzyskać roboty, takie jak naprawa konstrukcji żelbetowych, czy wykonywanie wzmocnienia konstrukcji budowlanej? Podstawowym celem takich zabiegów jest zwiększenie obciążeń, jakie będzie w stanie wytrzymać obiekt. Remontów budynków i umocnień z tym związanych dokonuje się również, w sytuacji, gdy nasz klient prowadzi działalność generującą drgania lub nadmierny hałas. Nasza interwencja bardzo często jest związana z błędami popełnionymi już na etapie projektowania lub później podczas wykonywania projektu.

Opierając się na naszych umiejętnościach, doświadczeniu oraz profesjonalnych narzędziach budowlanych, jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom naprawę dowolnej konstrukcji budowlanej. Przyjmujemy zlecenia zarówno od osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Nasz zespół pomoże wzmocnić budynki mieszkalne, przemysłowe, hale i magazyny. Firma AMC działa kompleksowo, a remonty budowlane i wzmacnianie konstrukcji to tylko jeden z elementów świadczonych przez nas prac.

Galeria