Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

Czy już w sierpniu uda się rozwikłać tajemnicę zawartości i stanu sztolni pod Kamienną Górą w Lubaniu, woj. Dolnośląskie? Od połowy lipca 2021r. pracujemy nad wydrążeniem małogabarytowej sztolni udostępniającej wnętrza tej bazaltowej kapsuły czasu.

Obiekt jest niezwykły ze względu na wiele aspektów. Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc (www, fb) od ponad 10 lat prowadzi badania nad obiektem zapomnianym na ponad pół wieku! W ciągu kilku lat od znalezienia dokumentacji potwierdzającej istnienie obiektu, wykonali wykopy potwierdzające obecność torów, a następnie odwierty, które umożliwiły opuszczenie kamer i odnalezienie w środku torów, obudowy oraz wyposażenia podziemi!

Pewne jest, że wycefujący się z tych terenów Niemcy wysadzili okolice śluzy, a następnie w okresie PRL doprowadzono do zawalenia partii przyotworowych. Można przypuszczać, że w środku podziemi od końca II wojny światowej nie było nikogo.

W pierwszym tygodniu prac firma AMC ZRGiW wykonała wykop (odcinek pierwszych 10m torów) oraz przygotowała materiał (drewno) na wykonanie portalu zabezpieczającego wejście do sztolni. Materiał z pierwszego tygodnia prac opublikował dolnośląski youtuber Leon [Wyprawy Leona]. Materiał z drugiego tygodnia prac [Wyprawy Leona - tydzień 2].

Drugi tydzień prac rozpoczęliśmy od zabudowy portalu i otworzenia przodka drążonej sztolni. Być może już w sierpniu uda nam się przyczynić do rozwiązania jednej z wielu tajemnic Dolnego Śląska.

Aktualności na temat realizacji naszych prac można śledzić na profilu facebook Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

Galeria