Rozpoczęliśmy zabezpieczenie Smoczej Jamy na Wawelu

Smocza Jama to najbardziej rozpoznawalna i najchętniej odwiedzana jaskinia w Polsce. Jest scenografią jednej z najstarszych i najbardziej znanych legend o Smoku Wawelskim i szewczyku Dratewce. Po wielu latach przyszedł czas na wymianę instalacji i zabezpieczenie Jaskini tak, by jej zwiedzanie na długie lata znowu stało się bezpieczne.

Prace w Smoczej Jamie poprzedziły prace projektowe. AMC zrealizowało pełen zakres projektu w branżach: architektonicznej, budowlanej, górniczej, konserwatorskiej i elektrycznej. Do końca kwietnia, czyli normalnego okresu zimowego zamknięcia Jaskini, realizujemy wielobranżowy remont Smoczej Jamy:
- wymiana wszystkich instalacji i oświetlenia,
- wymiana barierek,
- renowacja murów i schodów,
- kotwienie i siatkowanie stropów i ścian,
- wymiana lub zastąpienie elementów podporowych stropu

Dzięki remontowi Smocza Jama będzie wyglądać bardziej estetycznie oraz będzie bezpieczniejsza. Usunięte zostaną wszystkie stare kable i oświetlenie. Nowoczesne instalacje będą spełniały wszystkie standardy oraz będą bardziej dyskretne. Część lampek zostanie ukryta w nowych barierkach. Stare elementy podporowe zostaną zastąpione nowymi, a nowo zabudowane kotwy w stropie i w ścianach zwiększą bezpieczeństwo. Zostaną przeprowadzone badania wytrzymałości zabudowanych kotew.

Galeria