Fotogrametria

Fotogrametria to silnie rozwijająca się branża, w ostatnich latach głównie dzięki zastosowaniu do filmowania i wykonywania zdjęć dronów, skanerów laserowych i technik satelitarnych.
Nasza firma posiada drona Mavic 2 pro z kamerą Hasselblad L1D-20c z calową matrycą o rozdzielczości 20 megapikseli oraz optykę o jasności f/2.8. Niewielki dron z możliwością lotu do 5 km od operatora oraz systemem RTK pozwala na bezpieczne wykonanie najtrudniejszych zadań bez wprowadzania operatorów i mierniczych w niebezpieczny teren.

Współpraca doświadczonych operatorów dronów z uprawnieniami do wykonywania lotów bezzałogowymi statkami z mierniczymi górniczymi i geodetami oraz grafikiem daje szerokie pole do współpracy.

Geodezja

Zastosowanie dronów do potrzeb geodezji przemysłowej i górniczej jest w wielu przypadkach coraz bardziej oczywiste i ekonomiczne.
Oferujemy wielkopowierzchniowe naloty nad rurociągami, drogami czy składowiskami odpadów i zwałowiskami. Ich głównym celem jest wykonywanie MDCP, odbiorów inwestycji, zobrazowań czy zestawień objętości i obliczania bilansów mas ziemnych.
Postępującym trendem jest również kompleksowa obsługa kopalń odkrywkowych oraz ocena deformacji terenów górniczych. Dzięki pracy zdalnej i planowaniu nalotów pomiary nie wymagają zatrzymania pracy oraz pomiar najtrudniej dostępnych obszarów kopalń.

  

Inspekcja miejsc trudno dostępnych

Obiekty podlegające wpływom wynikającym z eksploatacji górniczej, ruchów tektonicznych czy nierównomiernego nasłonecznienia lub przemrażania, mogą wymagać okresowej inspekcji, w tym miejsc trudno dostępnych. Podczas gdy techniki alpinistyczne wymagają angażowania człowieka oraz specjalistycznych zabezpieczeń, w wielu przypadkach możliwe jest wykorzystanie drona. Dzięki czujnikom zbliżenia możliwe jest nawet latanie w obiektach zamkniętych, w tym podziemnych! Od teraz obserwacja trendu rozszerzania lub zaciskania rys i szczelin czy innych wrażliwych miejsc może być dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Dla inspekcji szybów górniczych bez wyposażenia proponujemy wykorzystanie systemu wizyjnego opartego na kamerach 360°.

  
KS Wieliczka, okresowe i ciągłe systemy monitoringu w komorach wysokich i szybie

Skaning naziemny i lotniczy

Planowanie inwestycji i kosztorysów inwestorskich oraz wspomaganie projektowania wymaga precyzyjnego przygotowania map i modeli 3D. Fotogrametria lotnicza wykonywana z drona jest często tylko częścią pomiarów. Uzupełniamy je skaningiem naziemnym (TLS) wykonywanym skanerem FARO Focus 3D lub skanerami dalekiego zasięgu oraz skaningiem lotniczym (LiDAR).

Projekt poprzedzony odpowiednim przygotowaniem może oszczędzić wiele czasu oraz zapobiec nieprzewidzianym kosztom – często bez wychodzenia z biura.

  
Chmura punktów ze skaningu lotniczego (LiDAR) i pomiar uzupełniający z drona

Zapraszamy do składania zapytań ofertowych i bezpłatnych konsultacji

Wykorzystanie bezzałogowych statków latających w połączeniu z profesjonalnymi pomiarami geodezyjnymi może dać precyzyjny model terenu z błędem wyznaczenia punktu na poziomie 2-3 cm oraz obliczenia powierzchni/objętości na poziomie do 3% dokładności. Kadra AMC pracująca od lat w przemyśle i projektach naukowych jest otwarta na najbardziej skomplikowane i złożone zagadnienia. Wobec rozwoju technologii ogranicza nas chyba tylko wyobraźnia.

Wspomaga nas również sieć kontaktów wśród mierniczych górniczych oraz geodetów inżynieryjnych realizujących ciekawe zagadnienia w Polsce i za granicą.

Galeria