Górnictwo - kotwienia i mikropale

Kotwienie to łączenie elementów podłoża (budowli, skały, muru itp.) za pomocą specjalnie wykonanych łączników tzw. kotew (stalowych, z tworzyw sztucznych).

W ciągu ponad 30 lat działalności firma nasza wykonała ponad 200 000 m bieżących kotew wykonywanych różnymi technikami i w różnych ośrodkach (skały, grunty, beton, mur). Prowadzimy działalność w obiektach podziemnych i przemysłowych, w tym prace specjalistyczne z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Wszystkie prace związane z kotwieniem, wykonywane przez naszych doświadczonych pracowników, odbywają się z zachowaniem szczególnych standardów bezpieczeństwa, przy zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu.

Prace kotwiowe powiązane są zazwyczaj z pracami iniekcyjnymi.

Mikropale używane są do posadowienia konstrukcji w niestabilnych gruntach oraz wzmocnienia i stabilizacji podłoża gruntowego, skarp. Takie rozwiązanie jest bardzo efektywne. Pomaga skutecznie wzmocnić fundamenty obiektu we wspominanych warunkach terenowych. Mikropale występują w różnych wariantach, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnej inwestycji budowlanej. Mogą być one zarówno wciskane i wbijane do podłoża, jak i montowane w wywierconych uprzednio otworach. Najczęściej wykorzystywane ich rodzaje to:

  • mikropale prefabrykowane nadające się do obu wspomnianych metod umieszczania ich w gruncie,

  • samowiercące, które zbudowane są ze specjalnych rur gwintowanych pełniących funkcję przewodów iniekcyjnych i wiertniczych, a także zwiększające stabilność,

  • przeznaczone do kotwienia, czyli wzmacniania elementów konstrukcyjnych narażonych na występujące nieregularnie nadmierne obciążenia,

  • gruntowo-cementowe, których podstawą jest grunt wzmocniony zaczynem cementowym,

  • iniektowane przeznaczone do umieszczenia w wywierconych wcześniej otworach w podłożu,

  • iniekcyjne o różnej średnicy, którą dopasowuje się do charakterystyki prac i specyfiki technicznej obiektu.

Posiadamy bardzo bogaty zestaw urządzeń pozwalający na realizację tego typu również w miejscach trudno dostępnych takich jak wnętrza budynków, stropy i ociosy wyrobisk górniczych, skarpy, ściany skalne. Do każdej realizacji sprzęt jest starannie dobierany, aby zapewnić maksymalną efektywność wykonywanych prac i najwyższą jakość wykonania. Dzięki temu kotwienia przeprowadzane są w sposób najlepiej dopasowany zarówno do danych warunków terenowych panujących na posesji klienta, jak i parametrów technicznych obiektu. Jesteśmy w stanie zastosować opisane wcześniej rodzaje mikropali. Sprawia to, że realizujemy nawet najtrudniejsze zlecenia w sposób prawidłowy i zapewniający stabilność konstrukcji przez wiele lat jej użytkowania – również w przypadku intensywnej eksploatacji budynku.

Skutecznie zabezpieczamy w ten sposób także ściany wykopów. Jesteśmy w stanie zaproponować optymalne rozwiązania w danej sytuacji. Kotwienia wykonane przez naszą firmę są nierzadko kilkukrotnie wydajniejsze od typowych systemów stosowanych najczęściej w branży. Proponowane mikropale oraz inne elementy sprawdzają się zarówno do trwałego, jak i tymczasowego wzmacniania poszczególnych części obiektów.

Galeria