Zabudowa czujników środowiskowych na Szrenicy w Karkonoszach

Historia pomiarów i obserwacji meteorologicznych Karkonoszy sięga początku XIX wieku. Pierwsze pomiaru instrumentalne prowadzone były bowiem już od 1824 roku, a sama idea powstała w głowie poety i przyrodnika Johanna Wolfganga Goethe po wejściu na Śnieżkę w 1790 roku. Sieć stałych obserwatoriów rozwijała się, by w latach 30 XX wieku osiągnąć ponad 30 stacji. Wówczas też powstała stała stacja meteorologiczna na Szrenicy. W 1957 roku na Szrenicy (1332 m n.p.m.), równolegle do stacji PIHM/IMGW, stanęła stacja badawcza Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównymi obszarami badań tej stacji są badania meteorologiczne i badania nad strukturą depozycji zanieczyszczeń atmosferycznych. Pomiary meteorologiczne nie odbywają się jednak tylko na powierzchni, przecież mnóstwo procesów zachodzi we wnętrzu ziemi!

Firma AMC na zlecenie Zakładu Geomorfologii, Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego  w czerwcu 2023 roku wykonała otwór wiertniczy o głębokości 15 metrów i zabudowała w nim stanowisko pomiarowe służące do pomiaru termiki gruntu przy pomocy zagłębionych w odwiert strun termicznych Geoprecision.

Realizację przeprowadzono w Karkonoskim Parku Narodowym z uwzględnieniem i poszanowaniem kwestii środowiskowych. Jest to kolejna realizacja prowadzona w chronionych obszarach, wymagająca dużego doświadczenia.

Źródła informacji

Galeria